Poradnik Maturzysty - Kursy Sowa
Warto przeczytać

Hackowanie mózgu – mnemotechniki

Matura na 100%

Choć teoria głosi, że trzeba zrozumieć, a nie zapamiętać, w trakcie przygotowań do matury czeka Cię dużo „zakuwania”. Biologia, geografia, fizyka, chemia, historia, wzory i pojęcia, nazwy i definicje, daty, a przede wszystkim – słówka! Poświęcamy godziny na wkuwanie, a za tydzień sfrustrowani stwierdzamy, że nie pamiętamy nic. Można temu zapobiec. Potwierdzono naukowo, że proces zapamiętywania można też usprawnić. I nie wymaga to wcale długich przygotowań i skomplikowanych technik.

Żywe, absurdalne obrazy w naszej głowie
Wszystkie mnemotechniki opierają się na wykorzystaniu kreatywnej, prawej półkuli naszego mózgu, do wspomagania pracy analitycznej, pamięciowej półkuli lewej. Jeżeli mamy problem z zapamiętaniem jakiegoś pojęcia, wystarczy skojarzyć go z obrazkiem, który na długo zostanie w naszej głowie. Im jest śmieszniejszy, głupszy, dotyczący nas lub naszych znajomych, żywszy, bardziej absurdalny, pełen ruchu, dźwięków, tym łatwiej nam sobie go później przypomnieć.

Metoda łańcuchowa do list
Służy do zapamiętywania list – nie tylko zakupów, ale np. składowych budowy organizmu czy postanowień traktatu pokojowego. Zastosujmy ją przykładowo do zadania na maturze z geografii.

Naszym celem było zapamiętać formy polodowcowe w kolejności ich położenia z północy na południe. Będą to: morena denna, morena czołowa, sandr, pradolina.

Nawet jeżeli nie znasz tych pojęć i nie rozumiesz nazw, możesz je szybko zapamiętać we właściwej kolejności. Pierwszy element warto skojarzyć albo ze sobą samym (skojarzenia z „ja” są bardzo silne) albo z ogólnym tematem – tutaj będzie to lodowiec.

Zacznijmy od lodowca. Niech będzie wielki, widać go z kosmosu, bo prawie zahacza o Księżyc. Przypuśćmy, że słowo „morena” nic dla Ciebie nie znaczy, ale brzmi podobnie jak nazwa ryby „murena”, którą dobrze kojarzysz, bo widziałeś w śmiesznym filmiku w Internecie. Ogromny lodowiec rysuje dolną krawędzią dno oceanu, wkopuje się głęboko, przez co płoszy naszą bohaterkę murenę. Jest ona cała brudna od błota, z którego się wygrzebała, ale po chwili woda zmywa jej ogromne, łyse czoło – niech wygląda śmiesznie albo przerażająco. Może płynąć, kierując to czoło prosto na nas. Jest głodna, więc poluje na biegające wszędzie fluorescencyjne, radioaktywne salamandry (bez sensu – dobrze!), które kojarzą nam się ze słowem sandr. Tłustą, objedzoną murenę łapie harpunem twoja prababcia, i zjada upieczoną na ognisku w zacisznej, głębokiej dolinie (a dolina jest tak głęboka, że sięga prawie do jądra ziemi).

Powyższa historyjka nie pomoże ci zapamiętać tych pojęć, bo nie jest stworzona przez Ciebie i – prawdopodobnie – ta wiedza nie jest ci potrzebna. Z tego powodu wiele osób zniechęca się do mnemotechnik po przeczytaniu ich opisu. To duży błąd. Sprawdź je – na własnym materiale, na własnej historii, podkręconej jak najbardziej – a przekonasz się, że działa.

Daty i liczby - zamienniki cyfr
Przy pomocy podobnych obrazków można zapamiętać tak abstrakcyjne pojęcia, jak daty i liczby. Służą do tego zamienniki cyfr. Możesz stworzyć własne, a klasyczny zestaw to:

0 - balon, jajko5 - gwiazda pięcioramienna albo dłoń
1 - świeca6 - kostka do gry, zakręcony gwizdek
2 – łabędź7 - kosa
3 – koniczynka8 - bałwan
4 – krzesło (cztery nogi)9 - ślimak


Teraz rok bitwy pod Grunwaldem to podpalanie świeczką krzesła, które nie chce się zapalić, więc dokładamy drugą, ogromną świecę. Powstaje wielki płomień, dzięki któremu możemy wznieść się w powietrze balonem – 1410!

Słówka – zamienniki sylab
Jeżeli mamy nauczyć się słówka z języka obcego i nie jesteśmy w stanie z niczym go skojarzyć, możemy rozbić je na sylaby i zbudować historyjkę z innych słów, które zaczynają się na te same zgłoski. Np. ang. wytrwałość - perseverance per – Persja se – sekator veran – weranda ce - centymetr Widzimy antyczną Persję z jej orientalnym klimatem, ale postanawiamy zniszczyć wszystko wielkim sekatorem. Ścinamy wszystko – drzewa, domy, ludzie krzyczą, ale my nie przestajemy. Przeskakujemy do następnego obrazka, kiedy tym samym sekatorem przycinamy róże na werandzie. Odmierzamy ile dokładnie przyciąć miarką – centymetrem. Korzystaj z mnemotechnik jak najczęściej – zapamiętuj błyskawicznie i baw się dobrze!

Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce! – jak się zmotywować do nauki

timerPrzed Tobą rok intensywnej nauki przed ważnym egzaminem. Twój wynik z matury może zadecydować o całym przyszłym życiu, zwłaszcza jeżeli wybierasz się na wymarzone studia. Masz ważny cel, więc Twoja motywacja do nauki powinna być wysoka. Jak to więc jest, że każdego popołudnia myślisz, że zaczniesz „od jutra”, albo jeszcze gorzej – „po studniówce”?

Czytaj dalej

Hackowanie mózgu – mnemotechniki

timerChoć teoria głosi, że trzeba zrozumieć, a nie zapamiętać, w trakcie przygotowań do matury czeka Cię dużo „zakuwania”. Biologia, geografia, fizyka, chemia, historia, wzory i pojęcia, nazwy i definicje, daty, a przede wszystkim – słówka! Poświęcamy godziny na wkuwanie, a za tydzień sfrustrowani stwierdzamy, że nie pamiętamy nic. Można temu zapobiec.

Czytaj dalej

Czy lepiej korzystać z kursu maturalnego online czy stacjonarnie przygotować się do matury?

timerZalety i wady obu rozwiązań. Sprawdź co lepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Czytaj dalej